Wymiany międzynarodowe
Wizyta w Istambule – Erasmus+

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z podróży naszych uczniów do Turcji.

8 października

Rozpoczęliśmy nasz wyjazd od zbiórki o godzinie 13:15 przy Poczcie Głównej – stałym punkcie naszych zbiórek. Po upływie kwadransa, przyjechał po nas pan kierowca, z którym ruszyliśmy na lotnisko Warszawa-Okęcie. Podróż przebiegła sprawnie i bezproblemowo, zyskaliśmy spory zapas czasu, który pozwolił nam na spokojne przejście przez kontrole bagażowe, a także odprawę paszportową. Czekając na otwarcie bramek integrowaliśmy się prowadząc rozmowy na interesujące nas tematy. Zagraliśmy nawet w Dobble, które zabrał ze sobą Adam.

9 października

Poranek rozpoczął się od wspólnego spotkania w szkole. Odśpiewaliśmy hymny wszystkich 3 państw biorących udział w projekcie Erasmus+ pod hasłem “Move and demand healthier food” – Hiszpania, Polska i Turcja. Później grupa turecka zaprezentowała nam przygotowane pod okiem ich nauczycielki muzyki piosenki. Następnie wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę erasmusową – “Children of the world”. Gospodarze zaprezentowali krótko historię swojego państwa, a Hiszpanie przedstawili się pozostałym uczestnikom. Nasza grupa przedstawiła szkołę i Kraków, a później wszyscy wzięliśmy udział w kolejnej aktywności jaką był wspólny lunch. Rodziny przygotowały wiele tradycyjnych, tureckich potraw, które mogliśmy posmakować. Wśród nich słone i słodkie przekąski, a do picia ajvar. Była to prawdziwa uczta dla ciała i duszy. Następnie braliśmy udział w zabawach sportowych, które zależnie od dyscypliny sprawdzały umiejętności współpracy i rywalizacji. Były wyścigi w workach, berek, przeciągnie liny i wiele innych. Po południu odwiedziliśmy budynki szkolne i poznaliśmy resztę uczniów, a także mieliśmy szansę dopytać o ich sposoby uczenia. Wieczór uczniowie spędzili z rodzinami.

10 października

Wtorek upłynął pod znakiem aktywności fizycznej. Zrobiliśmy baaardzo długi spacer wzdłuż Bosforu, obserwując życie tutajszych mieszkańców. Mieliśmy szansę zobaczyć bogatszą część miasta, pełną pięknych i luksusowych domów. Obserwowaliśmy rybaków i wędkarzy łowiących ryby. W pewnym momencie poczuliśmy się prawie jak w Krakowie z uwagi na dużą ilość gołębi. Poćwiczyliśmy fitness na świeżym powietrzu korzystając z siłowni umieszczonej na bulwarach. Zwieńczyliśmy aktywność zdrowym piknikiem w miejskim parku.

Popołudnie spędziliśmy w domach naszych gospodarzy.

11 października

Poranek rozpoczął się zajęciami z przygotowywania posiłków. Później odwiedziliśmy najlepszą turecką cukiernię, gdzie skosztowaliśmy baklavy i innych regionalnych słodyczy. W drodze do tego miejsca zwiedziliśmy centrum miasta wraz z najpopularniejszą i turystyczną częścią – ulicą Isikali.

Wieczór upłynął nam na integracji i aktywnościach zorganizowanych przez rodziny goszczące.

12 października

Czwarty dzień pobytu w Istambule upłynął nam pod znakiem zwiedzania tutejszych zabytków. Wiedzieliśmy pałac wraz z przepięknym otaczającym go ogrodem. W pobliżu znajdowało się muzeum z wieloma tureckimi zabytkami. Później przeszliśmy się przez centrum i zobaczyliśmy z zewnątrz dwie największe muzułmańskie świątynie, a następnie udaliśmy się na lunch i zjedliśmy tradycyjny turecki obiad składający się z meatballs i grillowanego kurczaka, a do picia ayran. Następnie udaliśmy się krótki spacer uliczkami Stambułu ponieważ wieczorem czekała nas główna atrakcja – rejs statkiem po Bosforze, zwieńczony uroczystą kolacją.

13 października

Dzień rozpoczął się od aktywności artystycznej, polegającej na tworzeniu rzeźb. Nie były to jednak zwykłe rzeźby, bowiem tworzyliśmy je z owoców i warzyw. W radosnej atmosferze przekonywaliśmy się na nowo o atrakcyjności zdrowego jedzenia. Później zjedliśmy kolejny aromatyczny turecki posiłek, by zebrać siły przed wielką wycieczką do świątyni muzułmańskiej – Hagia Sophia. W centrum spotkaliśmy się z tłumem turystów i wiernych, którzy chcieli odwiedzić to miejsce. Jednak po cierpliwym czekaniu w długiej kolejce, wreszcie udało się nam wejść do środka. Obowiązywały tam szczególne zasady, kobiety musiały mieć okryte ciało i głowę. Wszyscy odwiedzający musieli zostawić swoje buty przed wejściem. Po tym wyczerpującym czasie udaliśmy się kupić ostatnie pamiątki, a także pożegnaliśmy się z uczniami z Hiszpanii i ostatni raz uczniowie udali się do swoich rodzin goszczących.

14 października

Ta noc była jedną z najkrótszych. Po pierwsze wieczór trwał długo, ponieważ chcieliśmy spędzić jak najwięcej czasu z rodzinami goszczącymi, a po drugie trudno było zmrużyć oczy z emocji ubiegłych dni. Ponadto dzień rozpoczął się bardzo wcześnie, już o 4:30 wyruszyliśmy z miejsca zbiórki na lotnisko w Stambule, skąd mieliśmy lot do Warszawy. Podróż w przestworzach przebiegła spokojnie, choć wylecieliśmy z małym opóźnieniem. W Warszawie odebrał nas pan kierowca, który przywiózł nas busem pod szkołę. Przywitali nas wzruszeni rodzice czekający na nas wraz z siostrą Agnieszką.

To był niezwykły, intensywny czas, obfitujący w wiele smaków, kultur, dźwięków, a także niezapomnianych wrażeń. Nie możemy doczekać się rewizyty w Krakowie. Do zobaczenia!