Wymiany międzynarodowe
Wspomnienia z programu Erasmus +

PONIEDZIAŁEK- 23.01.2023

W poniedziałek w naszej szkole zaczął się projekt “Erasmus+” z Turcją i Chorwacją. Temat projektu brzmiał: “The best tip for healthy diet. Cook it yourself and keep away from fast food”. Około 11:30 odbyło się oficjalne powitanie naszych gości. Na początku uczniowie z klas VIII i II zatańczyli wspaniały układ taneczny do znanej tureckiej piosenki. Następnie, aby lepiej się poznać zagraliśmy z naszymi gośćmi w grę o nazwie „Hot potato”. Wszyscy świetnie się bawili. Później nasza siostra dyrektor zaproponowała grę integracyjną, abyśmy lepiej poznali nasze imiona. Na sam koniec tańczyliśmy do chorwackiej piosenki. Opiekę nad naszymi gośćmi przejęła klasa VI i oprowadziła grupę turecką po całej szkole. Ostatnim punktem programu był spacer z przewodnikiem, który pokazał im krakowski rynek oraz opowiadał ciekawostki i historie związane z budynkami i zabytkami.

WTOREK- 24.01.2023

Drugi dzień programu zaczęliśmy apelem porannym, na którym zjawili się nasi goście. Zostali uroczyście przywitani przez samorząd szkolny i zobaczyli jak  wyglądają codzienne poranki w naszej szkole. Wspólnie się modliliśmy i odczytaliśmy Ewangelię, a nasi goście udali się na obserwację lekcji angielskiego w klasie 4b i 8b. Na drugiej lekcji kilkoro uczennic z  klasy 8a grało z gośćmi w Jengę i UNO. Około godziny 9:30 zgromadziliśmy się w szkolnej auli, gdzie przedstawiciele wszystkich obecnych państw mieli za zadanie odegrać prezentację, w której dzielą się swoja codzienną rutyną, co robią w wolnym czasie i jak wygląda ich droga do szkoły. Czas upłynął bardzo interesująco.

Po krótkiej przerwie odbyła się  grupowa zabawa. Polegała na tym, iż uczestnik z każdego kraju musiał przygotować 5 prawdziwych i fałszywych informacji na temat zdrowego i niezdrowego stylu życia. Zadaniem pozostałych było wskazanie, które zdania są prawdziwe, a które nie. Po lunchu około godziny 13:00, wraz z naszymi nauczycielami angielskiego i siostrą dyrektor, wybraliśmy się do ekospalarnii w Krakowie. Około 14:00 zaczęliśmy zwiedzanie budynku z przewodnikiem. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawostek i faktów na temat budowy ekospalarnii, dlaczego została ona wybudowana, jak przekształcane są odpady i co później się z nimi robi. Przy wyjściu zrobiliśmy sobie kilka pamiątkowych zdjęć i dostaliśmy małe upominki. Wróciliśmy do szkoły i w taki sposób zakończył się drugi dzień projektu “Erasmus+”

ŚRODA 25.01.2023

Dzień zaczęliśmy od gry „Jaka to melodia?”. Gra była podzielona na 4 etapy. W 1 mieliśmy odgadnąć z jakiego filmu pochodzi piosenka, w 2- z jakiego kraju pochodzi piosenka, w 3- tytuł piosenki i w 4- autor piosenki. Byliśmy podzieleni na dwie drużyny. Gra bardzo się wszystkim spodobała.

Po zabawie pojechaliśmy do Gymspace. Mieliśmy tam zajęcia sportowe. Po rozgrzewce czekał na nas tor przeszkód. Po zajęciach pojechaliśmy na Akademię Rolniczą, gdzie zjedliśmy smaczny obiad. Po obiedzie mieliśmy ciekawy wykład pt. „The new nutrition perspective: nutrigenomics”. Po wykładzie zostaliśmy podzieleni na 3 grupy. W tych grupach byliśmy na krótkich warsztatach. Na nich mogliśmy m.in. obliczyć swoje BMI i sprawdzić swoje zmysły (wzrok, węch i smak). Po warsztatach wróciliśmy do szkoły. W taki oto sposób minął nam kolejny dzień.