Wycieczki
Klasy 6 na Szlaku Piastowskim

Klasy 6 na Szlaku Piastowskim

Na przełomie maja i czerwca 2022r. klasy szóste wyruszyły na Szlak Piastowski.

Pierwszego dnia w Poznaniu zwiedziły historyczny  zespołu miasta – uczniowie zobaczyli piękny rynek z ratuszem (obecnie rwa remont płyty rynku), Studzienkę Bamberki, Wzgórze Przemysła, kościoły Starego Miasta. Na końcu wszyscy mogli podziwiać Bazylikę Archikatedralną św. Apostołów Piotra i Pawła.

Kolejny dzień przyniósł wyjazd do Dziekanowic i przeprawę promem do Muzeum I Piastów na Lednicy. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali miejsca związane z początkiem naszej państwowości.

Po przejeździe do Gniezna zobaczyliśmy wspaniałą  Katedrę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha wraz z Drzwiami Gnieźnieńskimi – cała grupa w najwyższym skupieniu wysłuchała fascynujących opowieści pani przewodniczki.

Po obiedzie czekała nas nie lada atrakcja – wizyta w Rezerwacie Archeologicznym w Biskupinie! Ten punkt programu nadzwyczajnie przypadł do gustu młodym odkrywcom. Opowieści pani przewodnik oraz stoiska dawnych rzemieślników (oryginalne narzędzia i stroje) przybliżały uczniom ówczesne realia. Cała osada odtworzona w skali 1:1 dodatkowo potęgowała odczucie przeniesienia w czasie.

Ostatniego dnia dotarliśmy do siedziby legendarnego króla Popiela – do Kruszwicy. Po wizycie w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia (oprowadzał nas jeden z twórców tego ośrodka regionalista i przewodnik z pasją p. Janusz Owczarek) wszyscy wdrapali się na gotycką basztę, zwana Mysią Wieżą, skąd rozpościerał się piękny widok na jezioro Gopło. Na koniec zwiedziliśmy jedną z nielicznych romańskich budowli – Koliegiatę św. Piotra i Pawła oraz Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Uczniom bardzo podobała się ta kamienna świątynia, byli zaintrygowani  sposobem poświęcania przed bitwą mieczy i innej broni.

Po trzech intensywnych dniach wszyscy wrócili do Krakowa zmęczeni, ale pełni wrażeń. Szkoda, że na kolejny wyjazd trzeba będzie poczekać.

Skip to content